Ca. 450 skoler fra hele Danmark deltog 17. november 2011 i Matematikkens Dag. Årets tema var ’Sund matematik’. Danmarksmestrene i de enkelte discipliner er nu fundet.
Matematik i praksis
Det er tredje gang Matematikkens Dag løber af stablen. I år deltog 450 skoler. Udstyret med GPS’er, mobiltelefon og computer gik eleverne på opdagelse ’i den virkelige verden’ efter matematikken bag ’Sund matematik’. På skolen blev resultaterne bearbejdet og sendt ind, så de kunne deltage i de mange forskellige konkurrencer.
"Matematikkens Dag giver eleverne mulighed for at opleve matematik på en helt ny måde og finde ud af, at matematik har relevans for deres hverdag, hvad enten de spiller fodbold, bager boller, roder med deres cykel eller er ude og handle. Hjemme kan børnene fortsætte matematiklegen foran computeren og blandt andet gå på opdagelse i ’Matematikkens Univers’”, fortæller lederen af Forlaget Matematik Gert B. Nielsen.
Danmarksmestrene i Matematik 2011
På selve Matematikkens Dag dystede eleverne i forskellige discipliner og vandt præmier. En af disciplinerne var det elektronisk ’Sund Mad Spillet’, som FDB har udviklet sammen med Forlaget Matematik.
Sund Mad Spillet
Eleverne på mellemtrinet og i de øverste klassetrin konkurrerede mod hinanden på tværs af landet i ’Sund Mad Spillet’. Omdrejningspunktet i spillet var FDB’s madpyramide. Her gjaldt det om at erobre råvarerne ved at svare rigtigt på spørgsmål om sund mad, og derefter skulle råvarerne placeres korrekt i madpyramiden.
Vindere af ’Sund mad spillet’ for mellemtrinet blev:

- 1. Plads: Munkevængets Skole, 6.B, Kolding
- 2. Plads: Spjald Skole, 4.A, Spjald
- 3. Plads: Tølløse Centralskole, 5.B
Vindere ’Sund mad spillet’ for de ældste trin blev:
1. Plads: Torstorp Skole, 8.B, Høje Taastrup- 2. Plads: Katrinebjergskolen, 9.A, Århus
- 3. Plads: Kontiki - Børnenes Skole, 7. kl., Hillerød
Øvrige konkurrencer
I konkurrencen ’Klassens egen rekord’ skulle eleverne selv vælge et rekordforsøg, de ville lave, beskrive det, gennemføre det, filme det og indsende resultatet til bedømmelse.
Vinderne af disciplinen ’Klassens rekordforsøg’ blev:
- 1. Plads: Sundskolen, 1. årgang, Nykøbing F
- 2. Plads: N. Kochs Skole, 3.B, Århus
- 3. Plads: Risingskolen, 0.-2. kl., Odense
Eleverne skulle selv arrangere 200 meterløbet, som var den tredje konkurrence. Når de 200 meter var løbet, skulle de regne klassens gennemsnitstid ud og derefter gætte på, hvad gennemsnittet var for alle de øvrigt deltagende klasser i hele landet.
Vinderne af 200 m-løbet for mellemtrinet blev:
- 1. Plads: Brøndbyvesterskole, 4.F, Brøndby
- 2. Plads: Stillinge Skole, 6.A, Slagelse
- Delt 3. Plads: Sundskolen, 5.A, Nykøbing F
- Delt 3. Plads: Skælskør Skole, 4.B, Skælskør
Vinderne af 200 m-løbet for de ældste trin blev:
- 1. Plads: Sankt Helene, 7.B, Vejby
- 2. Plads: Sorø Husholdningsskole, 10.x og 10.y
- 3. Plads: Sankt Helene, 8.C, Vejby
Matematikkens Dag
Du kan læse mere om Matematikkens Dag på www.dkmat.dk.
Læs andre artikler om emnet på vores hjemmeside:

